Programy IRC

04-03-2011

Tagged Under : , , , ,

programy irc

Istnieje wiele programów, pozwalających na korzystanie z IRC. Jednym z nich jest opera browser. Ten bezpłatny pakiet internetowy, składa się z przeglądarki WWW, poczty, menedżera pobierania plików oraz klienta IRC. Innym znanym programem jest XChat (nazywany także X-Chat). Pozwala na jednoczesne połączenie z kilkoma serwerami, umożliwia także przechowywanie haseł do połączeń. Program ten posiada wiele dodatkowych opcji, takich jak kolorowanie, dźwięki, okno z powiadomieniem, można także zmienić wygląd programu oraz wybierać różne wersji menu. XChat posiada polską wersję językową (link do pobrania: http://www.download.net.pl/1434/X-Chat/).

Kolejnym programem-klientem jest BitchX. Działa zarówno w trybie tekstowym jak i w środowisku tekstowym, jednakże sprawia to, że ma zdecydowanie najsłabiej rozbudowaną szatę graficzną, zwłaszcza w porównaniu z XChat. BitchX dostosowany jest do większości systemów operacyjnych (link do pobrania: http://www.idg.pl/ftp/linux_52/BitchX.10c.html).

ChatZilla powstała jako klient IRC, skierowany do przeglądarek Mozilla. Program ten działa m.in. na Mac OS, Windows, Linux oraz Solaris. ChatZilla posiada rozbudowaną ilość funkcji. Można także zastosować ten program jako opcjonalne rozszerzenia dla Firefoksa. Komunikaty wyświetlają się z użyciem stylów CSS (link do pobrania: http://download.nf.pl/Download/1993/ChatZilla/mozilla-firefox-chatzilla/).

Klientami IRC–a są również mniej popularne programy: AmIRC, AndChat, Epic, Erc, KVIrc, mIRC, Smuxi, SwiftKit, WeeChat¨, HydraIRC oraz jmIrc. Tak szeroki wybór pozwala na wybranie programu najdogodniejszego dla określonego użytkownika.

Skomentuj